Chociaż betonowe ściany nie są już nowością, to wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem. Jeżeli w nowym roku planujemy zmiany w mieszkaniu lub domu i marzy nam się industrialna aranżacja z betonem na ścianie w roli głównej – to świetnie. Imitacja betonu na ścianie jest ciągle trendy, a modyfikacja – niezwykle prosta w realizacji!

Beton dekoracyjny na ścianie jest wciąż modny. Chętnie sięgają po niego miłośnicy stylu industrialnego i skandynawskiego. Wykorzystuje się go zarówno w mieszkaniach lub domach, jak i budynkach użyteczności publicznej, firmach, kawiarniach, klimatycznych sklepach i butikach o surowym, loftowym wykończeniu.

Beton dekoracyjny na ścianie – do jakich powierzchni?

Najlepiej wygląda w pomieszczeniach wysokich i przestronnych, ale przy odpowiednim oświetleniu dobrze prezentuje się również w mniejszych metrażach, o standardowej wysokości. Poza tym w przypadku niedużych powierzchni możemy zdecydować się jedynie na nowoczesny akcent – pokrycie betonem tylko wybranej płaszczyzny. 

Beton architektoniczny lub betonowe płyty

Istnieją różne możliwości realizacji marzenia o betonowych ścianach. Zastosowanie betonu architektonicznego może się wydawać skomplikowane, zwłaszcza jeśli nie wykańczamy mieszkania od podstaw i w pokoju jest już położona podłoga oraz stoją meble. Inną opcją są gotowe betonowe płyty lub płytki imitujące beton. Te jednak wymagają zatrudnienia fachowców i znacznie podwyższają koszt inwestycji.

Imitacja betonu na ścianie – wygodna i ekonomiczna

Najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem jest wykorzystanie farby dekoracyjnej imitującej tynk. Produkt możemy nałożyć sami i nadać mu dowolną strukturę – wszystko zależy od tego, jakiego narzędzia użyjemy. Wałek, pędzel, paca, szpachla czy grzebień – inwencja twórcza jest po naszej stronie.

Taka farba nadaje się też na nieregularne powierzchnie. Jeżeli więc myślimy o betonie, żeby ukryć mankamenty ściany, to ten materiał z pewnością doskonale się sprawdzi. Imitacja betonu, chociaż nie jest „prawdziwą” mieszanką cementu, daje naprawdę dobry efekt. Co więcej, farby dekoracyjne mają wysokie parametry odporności. Uzyskana powłoka jest plastyczna podczas nanoszenia na ścianę, a po wyschnięciu – wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie sprawdzi się beton na ścianie?

Imitacja betonu na ścianie ma ogromny potencjał w aranżacji wnętrz. Dobrze przemyślany projekt pozwoli zastosować ten materiał niemalże w każdym pomieszczeniu – z łazienką włącznie. Jeżeli wziąć pod uwagę aspekt praktyczny, z pewnością warto zaplanować beton w punktach o dużym natężeniu ruchu. Wszędzie tam, gdzie ściana będzie szybko się brudzić lub może ulec uszkodzeniom – np. w przedpokoju lub korytarzu.

Zastosowanie imitacji betonu w innych pomieszczeniach zależy od naszych upodobań i powierzchni, którymi dysponujemy. Przestrzeń za kanapą w salonie, będzie stanowić świetną oprawę dla oryginalnego mebla. Betonowa ściana z telewizorem lub industrialnym regałem na książki – również doskonale prezentuje się w nowoczesnych aranżacjach. Z kolei w sypialni warto zaplanować imitację betonu przy wezgłowiu łóżka. Czarna, stalowa rama pięknie wybije się na surowym, szarym tle.

Supreme Poradnik