Farba lateksowa jest wyżej pozycjonowanym rodzajem dyspersyjnej farby do wnętrz w składzie, której znajduje się wysoka zawartość spoiwa, czyniąc powierzchnie nią pomalowane bardzo odpornymi na szorowanie i zmywanie wodą.

Farby lateksowewodorozcieńczalne, pozbawione intensywnego chemicznego zapachu. Są one również bezpieczne dla zdrowia domowników i występują w bogatej palecie kolorów, więc można nimi malować wiele domowych pomieszczeń. Jednak ze względu na swoje zmywalne właściwości, farby lateksowe najczęściej wykorzystywane są do malowania ścian w kuchniach i łazienkach.

Farba lateksowa do kuchni

Do malowania powierzchni ścian w kuchni doskonale sprawdzi się farba lateksowa PROLATEX Farby KABE o najwyższej odporności na szorowanie na mokro (klasa I wg PN-EN 13300) i działanie wilgoci. Tworzy ona wytrzymałą i szczelną powłokę skutecznie zabezpieczającą podłoże przed penetracją wody, która jest łatwa do utrzymania w czystości przy zastosowaniu popularnych detergentów bezrozpuszczalnikowych.

Farba lateksowa do łazienki

W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (tj. łazienka) najlepiej sprawdza się farba lateksowa PROLATEX w wersji półmat (dostępna jest jeszcze wersja mat), gdyż nie widać na niej „wybłyszczeń” w miejscach częstego mycia i szorowania powierzchni.

Farba PROLATEX w odróżnieniu od wielu produktów konkurencji jest całkowicie bezpieczna i przyjazna dla użytkownika, ponieważ nie zawiera lotnych związków organicznych. Na podłożach chłonnych przed nanoszeniem farby należy zastosować podkład wypełniony AQUALIT Farby KABE lub preparat gruntujący BUDOGRUNT WG Farby KABE.

W przypadku malowania powierzchni sufitowych w kuchni nie powinno się stosować typowych farb dyspersyjnych (tj. akrylowych lub lateksowych), ponieważ tworzą one bardzo szczelne powłoki znacząco ograniczające dyfuzję pary wodnej i powodujące powstawanie wysokich naprężeń na styku powłoka – podłoże. W praktyce taka powłoka już po krótkim okresie eksploatacji zaczyna pękać i łuszczyć się w pomieszczeniu, w którym występują zmienne warunki wilgotnościowe.

W celu rozwiązania tego problemu należy usunąć wszystkie istniejące powłoki malarskie i nanieść na podłoże jedyną na rynku farbę dyspersyjno-krzemianową AQUATEX Farby KABE (bez wcześniejszego gruntowania podłoża) zapewniającą wysoką paroprzepuszczalność i przyczepność powłoki.

Supreme Poradnik