Pokrycie dachowe to jeden z kluczowych elementów budynku. Przykuwa uwagę, wpływa na ogólną estetykę i kolejne decyzje dotyczące kolorystyki fasady czy stolarki okienno-drzwiowej. Czerwony dach od lat doskonale podkreśla styl domów klasycznych i nowoczesnych. Jaki odcień elewacji dobrać do czerwonego dachu, żeby podkreślić jego charakter?

Wybór kolorów zarówno pokrycia dachowego, jak i farb elewacyjnych jest ogromny. Dlatego, choć znalezienie odpowiedniej jakości materiałów i farb nie powinno stanowić problemu, dopasowanie do siebie kolorów tych elementów niejednego przyprawi o zawrót głowy.

Chociaż czerwony dach kojarzy się z klasycznymi projektami – wcale nie jest dla nich zarezerwowany! Odpowiednio dobrany do czerwonego dachu kolor elewacji sprawi, że dom zyska tradycyjny lub nowoczesny charakter. Ponadczasowe zestawienia kolorystyczne dachu i ścian zewnętrznych mogą przełamać pozostałe detale fasady, takie jak stolarka okienna i drzwi. Wówczas budynek będzie kompromisem pomiędzy zamiłowaniem do tradycji i nowoczesności.

Klasyczne elewacje do czerwonego dachu

Ceglasta dachówka i jasna farba fasadowa to najbardziej sprawdzony wybór. Jeżeli dom naszych marzeń ma mieć tradycyjny charakter, a projekt przewiduje klasyczną bryłę – dobierzmy białą lub beżową elewację do czerwonego dachu. W tego typu architekturze sprawdzą się też ciepłe, jasne odcienie – piaskowe, kremowe, ale też słoneczne żółcienie.

Nowoczesne i minimalistyczne odcienie szarości

Elewacje do czerwonego dachu w odcieniach szarości to ukłon w stronę nowoczesnej estetyki, która stale zyskuje nowych zwolenników. To wciąż aktualny trend w przestrzeni miejskiej. Ten kolor ścian i stolarki okiennej będzie się świetnie komponować z czerwienią dachówki domów o prostej minimalistycznej bryle z dużymi przeszkleniami. Łącząc ceglaste wybarwienie pokrycia dachowego z białą i szarą farbą fasadową oraz antracytowymi detalami, uzyskamy modny, ale wyważony efekt.

Monochromatyczne trendy 

Tak naprawdę w wyborze koloru elewacji do czerwonego dachu ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Nawet w najbardziej nietypowych, nowoczesnych połączeniach czerwień pokrycia dachowego będzie się dobrze komponować z fasadą.

Biel i szarość uzupełnione drewnianą szalówką i kamieniem w zestawieniu z ceglastym dachem nadadzą budynkowi śródziemnomorskiego charakteru. Efektownym pomysłem będzie zastosowanie zielonej palety barw w elewacji – do czerwonego dachu najlepiej sprawdzą się ciepłe odcienie zieleni.

Czerwony dach i elewacja w barwach z tej samej palety

Czerwony dach i elewacja w barwach z tej samej palety to bardzo ciekawe rozwiązanie kolorystyczne. Wybór odcieni różu lub czerwieni może się wydawać nieco ekstrawagancki. Jednak uzyskany w ten sposób monochromatyczny efekt jest niezwykle modny. Lekka czerwień, pastelowy róż w elementach elewacji przełamane żółtymi, piaskowymi detalami to rozwiązanie równie nowoczesne, choć łagodniejsze w wyrazie.

Planujesz budowę domu? Zastanawiasz się jaki kolor elewacji wybrać do czerwonego dachu? Dzięki naszym wzornikom K, Farbwerk dobierzesz kolor, który podkreśli wyjątkowość czerwonego dachu oraz stylu, w jakim został zaprojektowany Twój dom.

Supreme Poradnik