Aranżując wnętrze należy zadbać o każdy szczegół. W tym o kolor ścian. Wyborowi właściwego koloru często poświęca się naprawdę dużo uwagi. Nic dziwnego — będzie ozdobą wnętrza przynajmniej kilka lat. Tymczasem pomija się kolor sufitu, który musi być biały. Czy na pewno?

Aranżacja sufitu dla wielu oznacza dobór właściwego oświetlenia czy sztukaterii. Podczas gdy jest to piąta ściana, która wcale nie musi być biała. Co więcej, kolorowy, wzorzysty czy strukturalny sufit z pewnością nada wnętrzu niepowtarzalny charakter. Jedyne, o czym należy pamiętać to zachowanie właściwych proporcji pomieszczenia. Przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu koloru na sufit warto kierować się zasadą, która mówi, że im pomieszczenie jest wyższe, tym sufit może być ciemniejszy. Dlaczego? Ciemny sufit optycznie obniża wnętrze. Zda więc egzamin w kamienicach i wszędzie tam, gdzie pomieszczenie ma co najmniej 3 metry, jest małe, przez co optycznie wydaje się wyższe (takim pomieszczeniem może być na przykład łazienka) lub jest wąskie. Jakie kolory wybrać na ciemny sufit? Polecamy ciemną zieleń, granat czy kobalt, grafit, antracyt, a nawet czerń. W industrialnych wnętrzach sprawdzi się również sufit o strukturze betonu. Wybierając ciemne kolory sufitu należy zadbać o odpowiednie oświetlenie wnętrza — najlepiej naturalnym światłem. Ciemny sufit nie jest polecany do pomieszczeń, gdzie znajduje się mało światła. W pomieszczeniach od północy na suficie sprawdzą się natomiast energetyzujące intensywne żółcienie czy turkus, które rozjaśnią je.

Przy ciemnym kolorze sufitu istnieje kilka opcji kolorów ścian bocznych. Ściany powinny być w jasnych kolorach takich jak biel, beż, szarości. Jedna ze ścian bocznych może być pomalowana na ten sam kolor co sufit, co stanowi interesujący element aranżacji. Można również wszystkie ściany boczne pomalować na ten sam kolor co sufit jednak w jego jasnym pastelowym odcieniu. W bardzo wysokim pomieszczeniu — można wszystkie pięć ścian pomalować na ten sam — ciemny kolor. Właściwy odcień i dodatki sprawią, że wnętrze będzie wyglądało naprawdę luksusowo.

Analogicznie — im pomieszczenie jest niższe, tym sufit powinien być jaśniejszy. Nie oznacza to jednak, że małe i niskie pomieszczenia skazane są na biały sufit.

Kolor sufitu powinien być po prostu jaśniejszy od koloru ścian. Doskonale sprawdzą się więc pastele, w tym jasne szarości, beże, żółcienie, ale także pudrowy róż, jasny turkus czy neo mint. Podobnie jak biel, sprawią one, że pomieszczenie będzie wydawać się optycznie wyższe, ale będą stanowić przyciągającą wzrok dekorację wnętrza.

Szukającym oryginalnych rozwiązań proponujemy zastosowanie szablonów, dzięki którym na suficie pojawiają się geometryczne kształty, florystyczne wzory efekt ombre, a nawet niebo pełne gwiazd. Zalecanym zabiegiem, który optycznie zmienia proporcje wnętrza, wydłużając lub skracając je, są również pasy na suficie, które najlepiej połączyć z pasami na ścianach.

Kolorowy sufit to coś dla Ciebie? W Farby Kabe pomożemy Ci wybrać kolor sufitu, który uzupełni aranżację Twojego mieszkania czy domu. Skorzystaj z naszych wzorników kolorów — KABE K oraz FARBwerk Farby KABE, dzięki którym znajdziesz idealny kolor sufitu.

Supreme Poradnik