Narodziny dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Coraz częściej rodzice chcą znać płeć dziecka jeszcze przed jego narodzinami, aby wyprawkę oraz pokój dopasować do jego płci. Moda zza oceanu sprawiła, że pokój dla chłopca bardzo często maluje się na kolor niebieski, a pokój dziewczynki na kolor różowy. Jednak czy niebieski i różowy to jedyne kolory do pokoju dziecka?

Pokój dziecka potrafi być całym jego światem. Już od pierwszych dni otrzymuje swoją przestrzeń, która z biegiem lat będzie coraz bardziej odpowiadała jego gustom i osobowości. Pierwsze decyzje o aranżacji pokoju podejmują oczywiście rodzice. Choć w wyborze koloru niebieskiego czy różowego nie ma nic złego, warto rozważyć również inne kolory. Dziś podpowiadamy jakie.


W pokoju dziecka idealnie sprawdzą się pastele. Aranżacja w kolorze żółtym wprowadzi do pokoju dziecka radosną energię. Ten kolor, który kojarzy się z wakacyjnym słońcem, sprawi, że małe dziecko będzie w takim pokoju zrelaksowane i będzie miało dobry humor oraz energię do zabawy. Starszym dzieciom kolor żółty pomoże z uśmiechem wstać rano z łóżka oraz skupić się na odrabianiu lekcji i zapamiętywaniu informacji.


Dzieci, które tryskają energią przez cały dzień i mają problemy z zasypianiem, wyciszy kolor zielony. Taki kolor w pokoju dziecka daje poczucie bezpieczeństwa i uspokaja je. Uczniom pomoże natomiast ukoić zmęczone oczy. Warto jednak pamiętać, że zieleń w nadmiarze może rozleniwiać, a nawet powodować zmęczenie i rozdrażnienie.

Do pokoju dziecka polecana jest również złamana biel oraz beż, które jednak budzą zastrzeżenia rodziców ze względu na zapędy malarskie ich dzieci. Bardzo jasne ściany pokoju warto połączyć z płytą tablicową, którą umieszcza się na wysokości, do której sięga dziecko. Będzie to świetne miejsce na dziecięce rysunki, ale także doskonały kontrast bieli i czerni — idealne tło dla kolorowych zabawek i ubranek, ale także dobry pomysł dla dzieci do 3 roku życia, które nie widzą pasteli.

Biel będzie również wspaniałym dodatkiem, dla tych, którzy chcą w stonowany sposób wprowadzić do pokoju kolor niebieski lub różowy. Przełamanie tych kolorów bielą — na przykład w formie pasów jest nie tylko niezwykle urocze, ale może optycznie zmienić proporcje wnętrza.

Coraz częściej do pokoju dzieci wybierane są szarości. Tu również można zastosować klasyczne połączenie z bielą i naturalnym drewnem. Aby wprowadzić więcej koloru należy zestawić szarości z żółtym, czerwonym czy różowym.

Klasyczny baby blue dla chłopca można zastąpić ciemniejszym odcieniem niebieskiego. Pudrowy róż dla dziewczynki oryginalnym liliowym czy lawendowym kolorem. Dzięki temu posłużą one znacznie dłużej. Wybór koloru innego niż klasyczne kolory dla niemowląt sprawia, że zmieniając dodatki w pokoju, może on rosnąć razem z dziećmi. Pamiętajmy jednak, że już od najmłodszych lat warto pytać dziecko o jego ulubione kolory i wspólnie wybrać ten idealny.

Szukasz oryginalnego koloru do pokoju dziecka? W Farby KABE pomożemy Ci wybrać kolor, który na pewno przypadnie mu do gustu. Skorzystaj z naszych wzorników kolorów — KABE K oraz FARBwerk Farby KABE, dzięki którym znajdziesz idealny kolor wnętrza.

Supreme Poradnik