Do niedawna wprowadzenie w aranżacji czarnego koloru należało do wyborów odważnych, a nawet kontrowersyjnych. Dziś już nie dziwi intensywny akcent w salonie, ciemna ściana kominkowa czy nawet czerń w łazience. Rewelacyjnie będzie prezentować się także czarna ściana w kuchni.

Czerń na dobre zagościła w polskich wnętrzach. To ciekawe estetycznie, ale też praktyczne rozwiązanie stosujemy w miejscach narażonych na zabrudzenie np. w przedpokoju lub w sąsiedztwie kominka. Czasem stanowi ozdobny akcent i nadaje pomieszczeniu charakter. W wariancie total look pojawia się na wszystkich ścianach wybranego wnętrza, także w wyposażeniu i dodatkach. Zazwyczaj na czarny kolor decydują się wielbiciele stylu skandynawskiego, ale nie tylko. We wnętrzach glamour czy futurystycznych wykończeniach na wysoki połysk ma się równie doskonale.

Kreatywna czarna ściana w kuchni 

Niesłabnącą popularnością cieszy się czarna ściana w kuchni, zwłaszcza we wnętrzach minimalistycznych. W skandynawskich aranżacjach często spotyka się połączenie bieli i jasnego drewna, które przełamane są właśnie czernią.

Ciemna ściana stanowi świetne tło dla monochromatycznych obrazków, zdjęć lub… dla kolorowych rysunków najmłodszych członków rodziny. Z jej pomocą możemy wizualnie wydzielić cały aneks kuchenny albo jedynie kącik jadalniany. I nie chodzi wyłącznie o wydzielenie strefy w mieszkaniu czy kuchni, ale też względy praktyczne. Jeśli stół, przy którym spożywamy posiłki, stoi przy ścianie, jest ona narażona na zabrudzenia, nie tylko wtedy, kiedy posiłki jedzą małe dzieci.

Nie tylko familijne scandi

Skandynawskie aranżacje oswoiły czerń na ścianie i nadały jej nieco bardziej swojski charakter. Jednak poza „familijnym” wariantem, kolor ten wciąż kojarzy się z elegancją, a nawet szlachetnym luksusem. Czarna ściana w kuchni dla podkreślenia nowoczesnej stylistyki, cały czas utrzymuje się w trendach. Którą powierzchnię pomalować farbą w tym odcieniu?

Czarna ściana w kuchni – ale która?

Ścianą najczęściej wybieraną do pomalowania na czarno, jest ta znajdująca się nad blatem roboczym. Taki wybór ma swoje uzasadnienie praktyczne, ponieważ wspomnianą przestrzeń łatwo zabrudzić podczas codziennej eksploatacji. Jeżeli farba wykorzystana do pokrycia powierzchni ma odpowiednie parametry – odporność na ścieranie i mycie na mokro – bez problemu utrzymamy ją w czystości.

Wariantów malowania jest wiele – wszystko zależy od rozmieszczenia zabudowy meblowej i wyposażenia. Jeżeli szafki nad blatem sięgają do samego sufitu, pokrywamy pozostały pas ściany. Jeżeli jest on pokryty płytkami, kamieniem lub szkłem, a zamiast tradycyjnych szafek wisi półka – malujemy powierzchnię nad półką.

Doskonale będzie prezentować się całkowicie monochromatyczne rozwiązanie. Czarna ściana, ciemna zabudowa kuchenna, sprzęt AGD i granitowy zlew. Ciekawy wariant to ściana pomalowana na czarno i czarny blat roboczy – zniwelowane przejście kolorystyczne między tymi elementami da doskonały efekt. Takie zestawienie możemy uzupełnić białymi lub drewnianymi szafkami.

Czerń nie wychodzi z mody – nie tylko w szafie, ale też w kuchni. Jest też ponadczasowa i uniwersalna. Czarną ścianę możemy wykorzystać zarówno w aranżacjach minimalistycznych, skandynawskich, w których liczy się wygoda, ale też tych, w których główny akcent pada na styl i elegancję.  

Supreme Poradnik