Czarna ściana to piękna i elegancka ozdoba wnętrza. Wbrew pozorom to marzenie wielu osób, które chcą podkreślić nietuzinkowy charakter wnętrza. To też prosty i oszczędny sposób na szybkie odświeżenie aranżacji pomieszczenia. 

Czarna ściana we wnętrzach to bardzo wyrazisty i oryginalny akcent,

który na pewno przyciąga uwagę. Choć w nadmiarze czerń może przytłaczać, odpowiednio wprowadzona, pasuje do każdego pomieszczenia. Istnieje jednak kilka wskazówek, o których na pewno warto pamiętać.

Aby jak najlepiej spełniać swoje dekoracyjne zadanie czarna ściana powinna zostać zastosowana w większych i dobrze oświetlonych naturalnym światłem pomieszczeniach.

W małych pomieszczeniach czerń po jakimś czasie wywoła negatywne emocje. Jeśli natomiast jest to absolutna konieczność, można ją zastosować na przykład w łazience i w korytarzu, gdzie spędza się stosunkowo mało czasu. Co więcej, w małych pomieszczeniach warto zastosować farbę satynową lub z połyskiem, ponieważ odbijają one więcej światła. Dobrym pomysłem będą również lustra, które odbijają światło, a w łazience czy w korytarzu znajdą praktyczne zastosowanie. W większych pomieszczeniach z powodzeniem można zdecydować się na mat.

Czarna ściana na pewno będzie elementem aranżacji, który skupi na sobie uwagę. Można zatem wykorzystać ją do podkreślenia funkcji pomieszczenia ustawiając przy niej takie przedmioty jak kanapa czy zestaw kina domowego w salonie, łóżko w sypialni, stół w kuchni czy jadalni, misa toaletowa lub umywalka w łazience. Można również potraktować ją jak ścianę dekoracyjną i ozdobić plakatami, ramkami, obrazami czy rodzinnymi zdjęciami. Czerń sprawdzi się również jako kolor wszelkiego rodzaju wnęk i uskoków. Warto również pamiętać, że czarna ściana powinna znajdować się naprzeciwko okna lub obok niego.

Czarna ściana synonim elegancji

Aby czarna ściana była synonimem elegancji, wyrafinowania i ponadczasowej klasyki należy zastosować odpowiednie połączenia kolorystyczne. Klasyczne połączenie czerni i bieli na pewno nie będzie passé. W takim wnętrzu można zastosować zarówno inne czarno-białe dodatki, jak i wprowadzić jeden intensywny kolor taki jak żółty, czerwony, turkusowy czy magenta, ale także złoto, srebro, miedź czy chrom. Czerń złagodzą również inne jasne barwy.

A co jeśli jedna ściana to za mało?

Pomalowanie całego pomieszczenia na czarno to z pewnością przesada. Jest jednak kilka sposobów, które mogą usatysfakcjonować fanów czerni. Wybór odpowiedniego odcienia —  na przykład ciemnego antracytu — do przestronnego i właściwie oświetlonego wnętrza i pomalowanie nim trzech ścian, w połączeniu z jasną podłogą, sufitem oraz czwartą ścianą, może się sprawdzić. Czerń można również wprowadzić na wysokości lamperii dodając odpowiednią sztukaterię. A także zastosować ponadczasowe czarno-białe pasy. Niezależnie od wyboru należy pamiętać, że czarna ściana sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych, bogatych i minimalistycznych wnętrzach.

Czarna ściana odświeży wnętrze i nada mu elegancji. Masz wątpliwości? Skorzystaj z naszych wzorników kolorów — K oraz FARBwerk Farby Kabe.

Supreme Poradnik