Czarna podłoga wyłożona eleganckimi płytami, kamieniem czy deskami o ciemnym wybarwieniu drewna jest praktycznym i oryginalnym wykończeniem wnętrza. Ponieważ zajmuje dużą powierzchnię, może jednak przytłaczać, a na pewno zdominuje aranżację, dlatego bardzo istotne jest uważne dobieranie koloru ścian.

Kolor podłogi i kolor ścian to dwa kluczowe elementy w aranżacji mieszkania. Zajmują duże powierzchnie, więc muszą korespondować zarówno ze sobą, jak i całością projektu. Zwykle farba kontrastuje z barwą płytek, desek lub paneli. Czasem wręcz przeciwnie tworzy monochromatyczną całość. Na co zdecydować się w przypadku czarnej podłogi?

Czarna podłoga i intensywne kolory ścian

Co do zasady, w przypadku czarnej podłogi, unikamy raczej ciemnych kolorów ścian, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest nieduże i ma standardową wysokość. Znaczenie ma także ilość naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia oraz kierunek świata, na który wychodzą okna. Nie musimy całkiem zrezygnować z intensywnych kolorów farb – zgaszony turkus, granat czy odcienie zieleni są z jednej strony intensywne, z drugiej – wprowadzą do aranżacji trochę energii.     

Czarna podłoga i pastelowe ściany

Zdecydowanie pomieszczenie rozświetlą jednak odcienie kontrastujące – pogodne, pastelowe błękity, mięta czy róż. Nie tylko ożywią wnętrze, ale też sprawią, że wizualnie będzie bardziej przestronne. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami wymienionych kolorów, pomyślmy o palecie neutralnej, barwach ziemi – beżach, jasnych brązach, rozbielonych szarościach. To standard projektów, w których stawiamy na elegancję i spokój. Łatwo dobrać do nich wyposażenie i dekoracje, są uniwersalne w przypadku wielu stylów wykończenia wnętrza.  

Czarna podłoga i białe ściany

W końcu zostaje najbardziej oczywisty wybór – czyli odcienie bieli i écru. Zupełnie jasne ściany sprawdzą się w przypadku małych pomieszczeń lub tych słabo doświetlonych, jednak duet czarna podłoga i białe ściany dadzą efekt szachownicy. Jeśli właśnie taki klimat chcemy uzyskać, pasuje nam chłodne skandynawskie wnętrze i planujemy wypełnić je meblami w podobnej tonacji, śmiało decydujmy się na jasną farbę. Jeśli jednak chcemy, żeby aranżacja była ciepła i radosna, wbrew pozorom czarno-białe zestawienie nie będzie dobrą bazą do wystroju. 

Czarna podłoga i ciemne ściany

Intymny i oryginalny klimat nada wnętrzu połączenie ciemnej podłogi i ciemnych ścian. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego – ani do każdego wnętrza. Jednak rezultat takiego zestawienia, chociaż nietypowy i kontrowersyjny, jest bardzo ciekawy aranżacyjnie. Czarna podłoga przechodząca w ciemnoszarą ścianę sprawdzi się np. w sypialni lub w przedpokoju, w miejscach, w których często nie ma okien, ale za to jest więcej oświetlenia sztucznego: górnego, punktowego i wewnętrznego (taśmy LED w szafach, komodach itd.).     

Podsumowując: przy podejmowaniu decyzji o kolorze ścian pasującym do czarnej podłogi, warto wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, ilość światła naturalnego i oświetlenie, a także kolory zastosowane w wystroju wnętrza, w tym mebli zwłaszcza tych o dużych powierzchniach. Całość powinna tworzyć harmonijną i przede wszystkim – funkcjonalną aranżację. 

Supreme Poradnik