Temperatura koloru ma wpływ na klimat panujący we wnętrzu, a zatem pośrednio na nastrój przebywających w nim osób, jego optyczne proporcje i doświetlenie. Dlatego wybór ciepłych lub zimnych odcieni powinien być dopasowany do przeznaczenia wnętrza, jego wielkości, a także kierunku świata.

Ciepłe kolory to między innymi żółcienie, beże, pomarańcze czy czerwienie. To kolory, które dodają energii, stymulują do działania. Mówi się o nich, że są radosne, a więc pozytywnie wpływają na nasz nastrój. Ciepłe kolory na ścianie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się optycznie nieco mniejsze, jednak tym samym powodują, że staje się niezwykle przytulne. Dzięki temu po prostu chce się w nim przebywać. Jeśli efekt przestrzeni jest istotny — szczególnie w bardzo małych pomieszczeniach — powinno się jednak stosować pastelowe ciepłe tony, dzięki którym wyda się ono nieco większe. Ciepłe kolory zachęcają do rozmowy, pomagają pozbyć się zmęczenia, a nawet, tak jak czerwony — pobudzają apetyt.

Ciepłe kolory ścian, do jakich pomieszczeń?

Taki efekt sprawia, że ciepłe kolory ścian są najczęściej rekomendowane do pomieszczeń, w których gromadzą się wszyscy domownicy takich jak salon, kuchnia czy jadalnia. To również kolory, które rozjaśniają wnętrze, dlatego zaleca się je do pomieszczeń bez okien, usytuowanych od północy oraz wszędzie tam, gdzie głównym źródłem światła jest sztuczne oświetlenie. W tym wypadku należy pamiętać o zasadzie, która mówi, że im pomieszczenie jest ciemniejsze, tym ciepła barwa ścian powinna być jaśniejsza.

Zimne kolory ścian, do jakich pomieszczeń?

Zimne kolory to biele, szarości, błękity, zielenie czy fiolety. To kolory, które wprowadzają do wnętrza harmonię i spokój. Mówi się, że zimne kolory są ciche,  a więc pozwalają się wyciszyć i zrelaksować.Dzięki nim odczuwa się we wnętrzu przyjemny chłód. Zimne odcienie mogą sprawić, że pomieszczenie wyda się optycznie nieco większe, dlatego warto je stosować w mniejszych wnętrzach. Należy pamiętać, że im zimny odcień będzie jaśniejszy, tym efekt oddalenia i przestrzeni będzie większy. Zimne kolory wyciszają nagromadzone w ciągu dnia emocje i uwalniają od stresu, pomagają w skupieniu myśli, zasypianiu oraz efektywnym śnie, a także sprawiają, że pomieszczenie nabiera świeżości.

Takie działanie sprawia, że zimne kolory ścian są najczęściej rekomendowane do pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku takich jak salon, łazienka czy domowy gabinet, które mają być oazą spokoju. Zimne odcienie, które potęgują efekt chłodu, polecane są również do sypialni, co sprzyja zasypianiu i nocnej regeneracji organizmu, a także do pomieszczeń usytuowanych od południa, w których świetnie równoważą zbyt intensywne naturalne słoneczne światło.

Warto pamiętać, że jeśli wnętrze ma sprawiać wrażenie luksusowego i nowoczesnego należy zastosować w nim głębokie zimne odcienie. Efekt delikatności zostanie osiągnięty dzięki odcieniom, które na kole barw są umieszczone jak najbliżej bieli.

Ciepłe czy zimne? Niezależnie od Twojego wyboru piękne kolory znajdziesz w firmie Farby KABE . Już dziś skorzystaj z naszych wzorników kolorów — K oraz FARBwerk Farby KABE i znajdź idealny kolor do Twojego wnętrza.

Supreme Poradnik