Znudzeni bielą wszechobecną w skandynawskich aranżacjach coraz częściej decydujemy się na ciemne meble. Jaki kolor ścian wybrać, aby pasował do tak wyposażonego pokoju lub mieszkania?

Biel na dobre rozgościła się w polskich wnętrzach. Minimalistyczne białe meble w aranżacjach przełamuje się zwykle szarościami i drewnem. Nic dziwnego, że jasne kolory stały się tak popularne. Często dysponujemy niedużymi metrażami, więc szukamy sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń. Jednak niektórym właścicielom, nawet małych mieszkań, nudzi się wszechobecny biały kolor. Wiele aktualnych trendów w urządzaniu odpowiada na te nastroje.

Ciemne meble w różnych odsłonach

Ciemne meble kojarzą się często z aranżacjami nowoczesnymi. Antracytowe fronty kuchenne na wysoki połysk. Czarne wyposażenie o geometrycznych kształtach czy stalowe elementy w industrialnie urządzonych przestrzeniach. To tylko kilka przykładów współczesnego designu z ciemnymi meblami w roli głównej.

Zainteresowaniem cieszą się też klasyczne rozwiązania. Antyki w odcieniach ciemnobrązowego drewna albo malowane na czarno lub grafitowo meble nawiązujące do tradycyjnych form. Bardzo modne jest wyposażenie w odcieniach granatu czy butelkowej zieleni. Czasem to tylko stylizowana komoda lub odrestaurowana szafka nocna po babci. A czasem kilka dużych elementów – aksamitna sofa, ciężki stół czy zabudowa kuchenna.

Ciemne meble w pokoju, jaki kolor ścian wybrać?

Jaki kolor ścian wybrać, jeśli planujemy aranżację pokoju z ciemnymi meblami? Jest kilka kierunków, które możemy obrać.

Ciemne meble i ściany w kolorze kontrastującym

Pierwsza możliwość to ściany w kolorze kontrastującym do odcienia mebli. Klasycznym rozwiązaniem jest jasna farba – biała, beżowa lub w pastelowych odcieniach brązu, błękitu lub zieleni. Czarne meble dają szerokie możliwości doboru farby. Mieszkanie pomalowane jasnymi odcieniami zestawione z ciemnym wyposażeniem to dobry kompromis dla niedużych powierzchni. Warto zdecydować się na taką aranżację, jeśli chcemy skupić uwagę na meblu. Kontrast tonacji sprawi, że piękna komoda czy odrestaurowany fotel będzie wyróżniał się na tle białej lub pastelowej ściany.

Ciemne meble i ciemne ściany

Innym wariantem jest połączenie ciemnych ścian i ciemnych mebli. Takie aranżacje sprawdzą się zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Małe powierzchnie optycznie stracą na przestronności – choć z pewnością zyskają na klimacie. Ciemnobrązowe meble i ściany w odcieniach butelkowej zieleni to zestaw wykorzystywany we wnętrzach urządzanych w stylu miejskiej dżungli. Do tego dużo naturalnych roślin, ciekawe oświetlenie i wyjątkowy charakter wnętrza – gwarantowany. 

Ciemne meble i ściany ton w ton

Odważnym i bardzo efektownym pomysłem, są ciemne ściany i ciemne wyposażenie – dokładnie w tym samym odcieniu. Aranżacja ton w ton sprawi, że meble wtopią się w tło i będą stanowiły spójną całość. Świetnie sprawdzą się odcienie ciemnej zieleni, burgunda, granatu albo klasycznej czerni. Farba z wykończeniem matowym i matowa komoda lub szafa na jej tle, w połączeniu ze złotymi dodatkami, dadzą elegancki i zachwycający rezultat.

Supreme Poradnik