Biofilia to określenie pochodzące z greki, które oznacza miłość życia lub miłość do żywych organizmów. Znane w psychologii od lat 60. XX wieku rozpowszechniło się dzięki publikacji Biofilia autorstwa amerykańskiego biologa Edwarda O. Wilsona (Harvard University Press, 1984), który w swojej książce określił biofilię jako potrzebę związania się z innymi formami życia. Nic dziwnego.

W zabetonowanym świecie chęć bliższego kontaktu z naturą staje się coraz silniejsza. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest wprowadzenie biofilicznego designu do architektury urbanistycznej. Powstają więc ogrody na dachach budynków, zielone przystanki autobusowe, parki i skwerki. To także świadome projektowanie budynków, dzięki któremu widok za oknem to nie kolejny betonowy budynek, a na przykład las, polana czy jezioro lub po prostu drzewo.

Biofilia pojawiła się również w projektowaniu wnętrz. W biurowcach, domach i mieszkaniach obecność elementów natury lub inspirowanych naturą zaczęła odgrywać bardzo znaczącą rolę. Jest to natura rozumiana dosłownie, jako obecność roślin, nie tylko ozdobnych, ale także ziół czy warzyw i owoców oraz drewna, wikliny, kamienia, wełny czy lnu. To również natura rozumiana metaforycznie, jako inspiracja dla szeroko pojętego designu, a więc wszelkie dekoracje, które swoją formą nawiązują do natury. Mogą to być biomorficzne wzory na tekstyliach, płytkach, czy tynkach strukturalnych.

Zastosowanie we wnętrzu dekoracyjnego tynku mozaikowego pozwala na uzyskanie struktury o wybranym efekcie dekoracyjnym inspirowanym naturą. Coraz częściej to także dźwięk i zapach, a więc nagrania dżungli, deszczu czy burzy, zapach lasu czy łąki, które nie tylko towarzyszą nam podczas snu, ale także w codziennych obowiązkach. Nawet tak minimalny kontakt z naturą ma oczywiście pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Pozwala zredukować stres i szybciej się zrelaksować. Lepsze samopoczucie to większa kreatywność i produktywność, ale także po prostu lepsza jakość życia.

Jakie kolory lubią biofiliczne wnętrza? Będą to oczywiście wszystkie kolory natury jednak w ich pastelowych odcieniach. Zbyt intensywne barwy w przypadku wnętrza biofilicznego mogą się nie sprawdzić. Będą to zatem kolory nieba, wody, lasu i ziemi. Biel, błękity, turkusy, granaty, róże i fiolety, zielenie i szarości, ale także żółcienie, pomarańcze, czerwienie i brązy. Tak szeroka paleta barw pozwala na swobodę w aranżacji poszczególnych wnętrz z zachowaniem ich biofilicznego charakteru.

Biel nada wnętrzu świeżości. Szarości, błękity i fiolety nieco je ochłodzą. Żółcienie, pomarańcze i brązy ocieplą. Zielenie pomogą się zrelaksować, a czerwienie dodadzą energii. Zastosowanie kolorów, które w oczywisty sposób nawiązują do natury, będą doskonale podkreślać biofiliczny charakter wnętrza i stanowić piękne tło dla naturalnych dodatków, które w połączeniu ze strukturą w białym czy piaskowym kolorze będą stanowić doskonałą całość.

Kontakt z naturą jest dla Ciebie ważny? Chcesz stworzyć wnętrze, które Ci to umożliwi i szukasz odpowiednich kolorów farb? W Farby Kabe pomożemy Ci wybrać farby, które najlepiej zadbają i podkreślą walory pomieszczenia. Sorzystaj z naszych wzorników kolorów – K oraz FARBwerk Farby Kabe, dzięki którym znajdziesz idealny kolor wnętrza.

Supreme Poradnik