Nic chyba nie kojarzy się bardziej z czystością niż biel. Wydaje się więc, że jest to doskonały wybór aranżacyjny do łazienki, w której relaksujemy się i dbamy o codzienną higienę. Czy biała łazienka to dobry pomysł? Poznaj plusy i minusy takiego rozwiązania.
Biel w łazience – ponadczasowa klasyka
Można powiedzieć, że biel to kolor od dekad związany z łazienką. Gdzie jak gdzie, ale we wnętrzu, w którym dbamy o higienę, jest absolutnie na miejscu. Od koloru armatury łazienkowej powstał popularny termin „biały montaż”. Białe ściany, białe płytki na ścianach i podłodze to kwintesencja sterylności. Z drugiej strony, poza funkcjonalnością, w łazience dbamy też o design – w końcu jest to pomieszczenie, w którym pojawiamy się kilka razy w ciągu dnia. Czasem w biegu bierzemy tylko szybki prysznic, czasem zamienia się ono w domowe centrum SPA.
W łazience – jak w laboratorium
Laboratoryjny odbiór białej łazienki to jej zasadniczy minus – jednak przemyślana aranżacja w bieli, pozwoli uniknąć takiego wrażenia. Rozmiar kafli, ciekawa faktura, mat zamiast połysku, oświetlenie – mogą sprawić, że nawet całkowicie monochromatyczne wnętrze będzie wyglądać znakomicie. Poza tym do wyboru mamy rozmaite odcienie białego – możemy zdecydować się na warianty ciepłe i łagodne: kość słoniową, écru czy marmur. Drewniana zabudowa łazienkowa lub dodatki w innych kolorach to oczywisty sposób na przełamanie monotonnej bieli.
Czy biała łazienka bardziej się brudzi?
Innym minusem może być utrzymanie czystości. Czy całkowicie biała łazienka jest praktyczna pod tym względem? Prawda jest taka, że białe elementy wykończenia brudzą się tak samo jak beżowe czy szare. Oczywiście zabrudzenia na bieli rzucają się w oczy bardziej, jednocześnie na ciemnych płytkach dużo wyraźniej widać osady z kamienia czy mydła. Tak naprawdę najbardziej problematyczne mogą się okazać białe fugi – jednak na rynku dostępne są produkty do impregnacji, które sprawdzają się zarówno w łazience, jak i w kuchni i skutecznie zabezpieczają przed trwałymi zabrudzeniami.
Biała łazienka dla tych, którzy lubią zmiany…
Wbrew pozorom łazienka w klasycznej bieli jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które lubią częste zmiany we wnętrzach. Bez problemu zmienimy taką aranżację, stosując nowe dodatki w kontrastujących kolorach, wstawiając meble łazienkowe lub wymieniając fronty w przypadku stałej zabudowy. Białe ściany w łazience łatwo też odświeżyć lub zmienić odcień – szary, beżowy, zielony – uniwersalna biel kafli będzie pasować do wielu innych kolorów.
…i dla niezdecydowanych
Poza tym – biel jest dobrym wyborem w każdym metrażu, zarówno w przypadku małych łazienek, jak i tych o wygodnych, dużych powierzchniach. To także dobre rozwiązanie, jeżeli musimy szybko wykończyć lokal, a nie mamy pomysłu na aranżację lub nie wiemy, kto będzie jego docelowym użytkownikiem. Biała łazienka sprawdzi się zawsze, a późniejsza personalizacja nie sprawi kłopotu. Drewniana zabudowa, wiklinowe kosze czy kolorowe tekstylia podkreślą indywidualny charakter pomieszczenia.