Kolor to niezwykle istotny aspekt aranżacji wnętrz. Zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni, jak ściany, podłogi czy rozległe zabudowy meblowe, ma dominujący wpływ na klimat pomieszczenia.

Nasycone ciemne kolory na ścianach postrzega się zwykle jako śmiałe i ekstrawaganckie. Czarny to jeden z odcieni dla odważnych. Pomalowanie ścian na czarno może budzić obawy, że pokój stanie się ponury, a sam kolor negatywnie wpłynie na nastrój. Tymczasem czerń, chociaż intrygująca, wcale nie musi przytłaczać! Zwłaszcza że nawet ci najbardziej zdecydowani na kontrowersyjną stylistykę, raczej nie decydują się na pokrycie ciemną farbą całego pomieszczenia. Zwykle malujemy nią tylko wybrane ściany. Gdzie warto ją zastosować?

Czarna ściana dla wymagających

Ciemne ściany sprawdzą się z pewnością w miejscach, które łatwo się brudzą. Jeżeli wykorzystamy farbę o dobrych parametrach i odporności na ścieranie i zmywanie, będzie ona nie tylko estetyczna, ale też praktyczna. Przedpokój czy korytarz, a więc te pomieszczenia w domu, w których ściany narażone są na zabrudzenie (np. podczas zdejmowania butów czy odzieży wierzchniej), to dobre miejsca do wykorzystania czarnej farby.

Podział czarno na białym

Wyraziste kolory mogą też doskonale posłużyć nam do wyodrębnienia w pomieszczeniu konkretnych stref. Np. czarna ściana przy stole wyznaczy strefę jadalni. Z kolei sofa ustawiona na tle ciemnej powierzchni, elegancko podkreśla miejsce wypoczynku w salonie. Możemy też w ten sposób odciąć strefę przedpokoju od reszty pomieszczeń w domu lub mieszkaniu.

Czarna ściana z kominkiem

Bardzo praktyczne, ale też dające rewelacyjny efekt stylistyczny, jest pomalowanie czarną farbą ściany z kominkiem. Ciemna tonacja spełnia w tym wypadku trzy funkcje: wydziela strefę, maskuje zabrudzenia i ma walor estetyczny.

Możemy zaplanować, że ściana z kominkiem będzie jedyną czarną powierzchnią w mieszkaniu. Tym samym bardzo wyraźnie wyodrębnić strefę. Wbudowany kominek, który stworzy ze ścianą spójną powierzchnię, z jednej strony stanie się mniej widoczny, z drugiej – przyciągnie uwagę gości. Czarna farba o matowym wykończeniu będzie też piękną oprawą dla płonącego ognia. Taka aranżacja tworzy kameralny klimat w salonie.

Praktyczna strona tego rozwiązania właściwie nie wymaga szerokiego komentarza. Kto kiedykolwiek mieszkał w domu z kominkiem, wie, że miejsce wokół niego jest newralgiczne – z oczywistych powodów trudne do utrzymania w czystości. Dlatego bardzo liczą się praktyczne pomysły. Na czarnej ścianie zabrudzenia z sadzy nie będą widoczne. Jeżeli wybierzemy farbę o specjalnych parametrach, to niedogodności usuwania zabrudzeń, nie przyćmią niewątpliwego uroku kominka.

Kominek na czarnej ścianie – w jakiej aranżacji?

Kominek na czarnej ścianie kojarzy się z aranżacjami nowoczesnymi i minimalistycznymi. Będzie wyglądał dobrze zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, jak i w pomieszczeniach w klimacie industrialnym. Aranżacje powierzchni inspirowanych naturą, z elementami jasnego drewna i dużymi przeszkleniami podkreśli wbudowany kominek oraz tzw. wolnostojąca „koza”.

Supreme Poradnik